Rólunk

Rólunk

Az 1892-be alapított pápai Magyar Királyi Földmíves Iskola, mint alsó fokú szakoktatási intézmény alapítási évét tekintve – országosan a nyolcadik, a Dunántúlon a második. Ha a jelenlegi országhatárokat vesszük, akkor iskolánk időrendben a harmadik ilyen jellegű intézmény.
Az iskola két évfolyamból áll, tervezett tanulói létszáma 30 fő. Fenntartója és felügyeleti hatósága a földművelésügyi miniszter.
Vezetője az igazgató. Tanít, végzi az adminisztrációt, vezeti a számadásokat, tartja a kapcsolatot az iskolán kívüli társadalommal. A miniszter nevezi ki, a tanítási és egyéb munkájában segíti a gazdasági segédtanár, a kertésztanár, a gazdasági segéd és az óraadók.
A tanítás elméleti és gyakorlati részre, illetve téli és nyári félévre oszlik. A tanítás október elsején kezdődik, és augusztus 27-én végződik. A „nyári” szünidő szeptemberben van. A tanítást két – viszonylag hosszabb – szünet szakítja meg, a karácsonyi 11 nap és a húsvéti 6 nap.
A tanítási hét hat napon át folyt, napi két elméleti órában. A nap többi részét gyakorlati munkával, illetve egyéni tanulással töltötték.
Az első igazgató Székely István okleveles gazda volt, aki a Temes vármegyei Csákovár híres mezőgazdasági iskolájából érkezett Pápára, és elévülhetetlen érdemeket szerzett az iskola megteremtésében. Fáradhatatlanul tárgyalt várossal, megyével, minisztériummal, alapítványtevőkkel, egyesületekkel. Az iskolában a növénytermesztést oktatta, de tanított a tanítóképzőben és a református teológián is. Jelentős népszerűsítő szakirodalmi tevékenységet fejtett ki a Pápai Lapokban. Hét tanéven át vezette az iskolát (1893 – 1900)

Széchenyi IKK Agrárminisztérium Kisalföldi Agrár ÁKK Kisalföldi Független Vizsgaközpont